Mon

MON Elkeeava
black trikolor

born: 11.06.2010r.
height: 56,5cm (21kg)
HD A; ED 0
OCD clear
CEA DNA NORMAL (by parentage)
CEA, PRA, KAT- free
Glaucoma – free
heart – tested, healthy

REPRODUKTOR (available for stud)
HWTCS – 25.05.2013r.
Trial 3
Agility A2

 photo mon3.jpg
 photo mon2.jpg
 photo mon1.jpg
fot: Julia Nuszkiewicz


fot: Ladka Skopalova


fot: Julia Nuszkiewicz

Mon’s pedigree from ANADUNE: MON Pedigree

Results and achievements:

2012
Frisbee
DCDC Poznań 08.2012 – Super Pro Toss&Fetch – 19th place
DCDC Poznań 08.2012 – Dog Diving – 6th place
DCDC Finals 1-2.09.2012 – Super Pro Toss&Fetch – 22nd place
DCDC Finals 1-2.09.2012 – Dog Diving – 6th place
DCDC Finals 1-2.09.2012 – Time Trial – 4th place
DCDC Finals 1-2.09.2012 – Dog Dartbee – 14th place

Herding
Piknik z Baranemm Stare Chrapowo. J: Marta Chmiel (PL) – 02.04.2012 – class 1 (farm)- 1st place
Rookie’s Trial, Stare Chrapowo. J: Wolfgang Lipczenko (A) – 08.07.2012 – class 1 – 3rd place

2013
Frisbee
DCDC Poznań 22-23.06.2012 – Super Pro Toss&Fetch – 14th place
DCDC Poznań 22-23.06.2012 – Dog Diving – 7th place
DCDC Sopot 26-27.07.2012 – Super Pro Toss&Fetch – 29th place
DCDC Finals 30-31.08.2012 – Super Pro Toss&Fetch – 25th place
DCDC Finals 30-31.08.2012 – Dog Diving – 8th place
DCDC Finals 30-31.08.2012 – Time Trial – 18th place
DCDC Finals 30-31.08.2012 – Dog dartbee – 1st place

Herding
IHT1, Podkost (CZ) (J:Michal Jindra) – class 1 – 3rd place (OFL)
Adventstrial, Nüxei (DE) (J:Anita Hermes) – class 1 – 3rd place

Agility
Annówka Cup, Wągrowiec (J:Monika Rylska), A0, J0 – 3rd place

2014

Herding
Natolin PL, J: Mike van der Most (NL)- 23.03.2014 – class 1 – 3rd place
Farmeriada 2014, Stare Chrapowo PL, J: Marta Chmiel (PL) – 5-6.04.2014 – group C (farm) – 1st place
Easter Sheepdog Trial, Stare Chrapowo PL, J: Wolfgang Lipczenko (A) – 19-20.04.2014 – class 1 – 1st place
Rookie’s Trial, Stare Chrapowo PL, J: Pavlina Kryštofová (CZ) – 7-8.06.2014 – class 2 – 1st place
Zawody o Perunowy Kwiat, Stare Chrapowo PL, J: Jeanny Blüggel – 20-22.06.2014 – class 2 – competing only on Saturday (1st place) and Sunday (3rd place) – 4th place
FCI Trial, Martinkovice CZ, J: Pavlina Kryštofová (CZ) – 28.06.2014 – class 2 – dis
Czech Open Trial, Černý Důl Čistá CZ, J: Tjitse Terpstra (NL), Paul Andreoli (NL) – 26-28.09.2014 – Open Class (starting out of the list)
FCI Trial, Budisov n/B CZ, J: Martin Kosa (SK) – 11.10.2014 – class 2 – 2nd place
VII Herding Polish Championship, Brodnica Górna PL, J: Mike van der Most (NL) – 17-18.10.2014 – class 2 – 4th place
Nikolaus Trial, Schneverdingen DE, J: Ryan John Quinn – 6-7.12.2014 – class 2 – 2nd place

Agility
Winterturnier 5, Kloster Lehninn DE, J: Sabine Propp (DE) – 08.03.2014 – A1 (0) – 2nd place; J1 (dis)
SV OG Berlin Reinickndorf DE, J: Yvonne Steinborn (DE) – 12.04.2014 – A1 (20pts.) – 14th place; J1 (20pts.) – 17th place; total 11th place
SV OG Berlin Reinickndorf DE, J: Yvonne Steinborn (DE) – 13.04.2014 – A1 (0) – 2nd place; J1 (0) – 1st place; total 2nd place
Stiftshof DE, J: Angela Unger (DE) – 26.04.2014 – A1 (10pts.), J1 (5pts.) – total 4th place
Stiftshof DE, J: Angela Unger (DE) – 27.04.2014 – A1 (dis), J1 (10pts.) – total 7th place
Loitz DE, J: Sven Dorste (DE) – 12.07.2014 – A1 (15pts.) – 10th place
Loitz DE, J: Sven Dorste (DE) – 13.07.2014 – A1 (10pts.) – 5th place
Agility Polish Cup, Legnickie Pole PL, J: Jozef Van Eester (B) – 19.07.2014 – A1 (5pts.) – 5th place
Agility Polish Cup, Legnickie Pole PL, J: Jozef Van Eester (B) – 20.07.2014 – A1 (0) – 1st place
HSV Plänterwald Berlin DE, J: Thomas Rohrweb (DE) – 4.10.2014 – A2 (dis), J2 (dis)
HSV Plänterwald Berlin DE, J: Sybilla Hain (DE) – 5.10.2014 – A2 (10pts.) – 5th place, J2 (dis)
Winterturnier 1, Kloster Lehnin DE, J: Sabine Propp – 29.11.2014 – A2 (dis), J2 (dis)

2015

Herding
Farmeriada, Stare Chrapowo PL, J: Marta Chmiel (PL), 9-10.05.2015 – class C – 4th place
West Pomerania Cup, Stare Chrapowo PL, J: Pavlina Kryštofova (CZ), 6-7.06.2015 – class 2 – 1st place
Farm Trial Pokusa Cup, Stare Chrapowo PL, J: Martin Kryštof (CZ), 6.05.2015 – 2nd place
Martinkovice CS Trial, Martinkovice CZ, J: Miroslav Koško (CZ), 27.06.2015 – 4th place
Training Farm Trial, Martinkovice CZ, J: Miroslav Vostřez (CZ), 28.06.2015 – 1st place
Vysoký Újezd (Hradec Králové) CZ, J: Martin Maček (CZ), 15.08.2015, IHT2 – 2nd place
Czech Championship Qualifications – IHT2 Trial, Rakousy (CZ), J: Wolfgang Lipczenko (A), 22.08.2015 – 2nd place
Farm Trial, Rakousy CZ, J: Wolfgang Lipczenko (A), 22.08.2015 – 11th place

Agility
Winterturnier 3, Kloster Lehnin DE, J: Dunja Reimann – 24.01.2015 – A2 – dis
Winterturnier 4, Kloster Lehnin DE, J: Angelika Robaczek – 21.02.2015 – A2 (10) – 6th place, J2 – dis
Offenes Turnier PHSV Burgdorf, Uetze DE, J: Elke Kraul – 28.02.2015 – A2 (15) – 6th place
Offenes Turnier PHSV Burgdorf, Uetze DE, J: Elke Kraul – 01.03.2015 – A2 – dis
Winterturnier 5, Kloster Lehnin DE, J: Angela Unger – 07.03.2014 – A2 (20) – 11th place, J2 – dis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.